Kupatilo, idealno mjesto za nastajanje i formiranje vlage. Povećan nivo vlažnosti, loša ili nikakva ventilacija, nedostatak sunca u kupatilima samo su neki od razloga formiranja i nastajanja vlage.

Od najčešćih pokazatelja povećane vlažnosti u kupatilu su: kondenzacija na prozorima, oštećenja na zidovima, oštećenja na plafonima, neugodan miris, miris vlage, plijesan…

Tema ovog članka ovaj put je vlaga u kupatilu, te ćemo krenuti od toga kako preventivno djelovati pa sve do sprečavanja odnosno rješavanja navedenog problema.

Vlaga u kupatilu
Šteta na zidnim oblogama uzrokovana vlagom

Odakle početi?

Najbitnije je da krenete sa potražnjom uzroka koji stvara problem u vašem kupatilu. Nakon što to utvrdite, probleme koji dolaze biće puno jednostavnije riješiti.

Detaljan članak po pitanju otkrivanja uzroka vlage i korisnih rješenja: Problemi sa vlagom – Objašnjenje, savjeti i riješenje

Kako zadržati suh zrak u kupatilu?

Navest ćemo nekoliko najefektivnijih metoda:

  • Redovno otvarajte prozore – Koristite lijepo vrijeme za “provjetravanje” jer će to umnogome pomoći vašoj borbi sa vlagom u kupatilu.
  • Vruću vodu zamijenite hladnom – Dakle, što manje koristite toplu (vrelu) vodu. Tako ćete spriječiti stvaranje kondenzacije što neminovno za sobom povlači stvaranje vlage.
  • Redovno čistite površine (tuš, ogledalo,…) da bi izbjegli isparavanje stajaće vode.
  • Ako ste imali (ili i dalje imate) običaj da sušite stvari u kupatilu, prestanite to raditi. Tako ćete spriječiti vlažnost.
  • A na kraju, ako vam novac ne predstavlja problem, mi predlažemo ugradnju ventilacije, koja je zasigurno na vrhu ljestvice najefikasnijih pomagala u borbi protiv vlage u kupatilu.

Koliko ozbiljno treba shvatiti problem vlage?

O ozbiljnosti navedenog problema, dovoljno govori da višak vlage može izazvati neke zdravstvene probleme kod djece i odraslih.

Nešto najblaže što vam se može desiti je pad imuniteta, a vlaga u stanu ili kući može izazvati osipe na koži, alergije i mnoge druge stvari.

Sve ovo nam je dovoljan pokazatelj da ozbiljno shvatimo ovaj problem i da mu pristupimo detaljno kako bi vlaga u kupatilu nestala.

Detaljnije o problemu vlage i rješenju možete saznati u našem članku: Vlaga u stanu: Nekoliko jednostavnih rješenja

Da li treba reagovati po hitnom postupku?

Ukoliko ste primijetili vlagu u vašem kupatilu, a posebno na plafonu, onda je vrijeme za hitno reagovanje.

Alarm je upaljen i vi istog trenutka trebate krenuti ka pronalaženju stručnjaka koji će riješiti vaš problem.

Jako je važno da brzo reagujete jer ćete time spriječiti moguću veliku materijalnu štetu, kao i mnoge zdravstvene probleme, a to sigurno nije u vašem interesu.

Vlaga u kupatilu, muškarac čisti vlagu
Čišćenje vlage u kupatilu

Upozorenje i poziv na preventivno djelovanje protiv vlage

Na našim prostorima je raširena pojava držanja peškira, posteljine, mirisa, dezodoransa, lijekova, i mnogih drugih stvari u kupatilima.

Iako je to praksa, sada već možemo reći decenijama na ovim prostorima, stručnjaci nas ipak savjetuju da to ne činimo, a ako se nešto od navedenih stvari nalazi u kupatilima da se ukloni i odstrani, te da mu se promijeni mjesto. 

Pod stalnim uticajem vlage, svi ovi proizvodi i pomagala i sami postaju vlažni, te se u najgorem slučaju mogu samo usmrdjeti (npr. peškiri), a u najgorem slučaju će postati leglo bakterija što vašem zdravlju nikako ne ide u prilog. 

Na kraju, najbitniji faktor u borbi protiv vlage u kupatilu ste Vi!

Vi trebate biti onaj koji će tražiti i pronalaziti najefikasnija rješenja, vi trebate biti pokretač i ključ rješavanja, ključ pronalaženja uzroka, kako onih koji su izazvali problem, tako i onih koji će biti uzrok rješavanja tog problema.

Potražite pomoć stručnjaka

Ukoliko trebate pomoć stručnjaka, naša agencija vam uvijek stoji na raspolaganju za besplatne konsultacije.

Možete nas kontaktirati na broj telefona ili putem emaila, klikom na dugme ispod!