U ovom članku govorit ćemo o tome šta su to fasade, koje su vrste i cijene fasade.
Kao i svako lice, lice građevinskog objekta može da se dotjeruje, da izgleda privlačno i lijepo. Svako kome je stalo da njegov objekat izgleda zanimljivo i privlačno trebao bi da ovu stvar sprovede u praksu. Fasade su upravo tu radi toga.
U ovom članku navest ćemo koje su to vrste fasade, kako se kreću cijene fasade i šta vam mi kao agencija za građevinske usluge možemo ponuditi.
Vrste fasade
Postoje razne vrste fasade koje se razlikuju shodno namjeni i načinu izrade.
Navest ćemo neke od njih:
- Kontaktne fasade
- Demit fasade
- Ventilisane fasade
- Staklene fasade
- Drvene fasade
- Metalne fasade
- Kamene fasade
Kontaktne fasade
Kontaktne fasade su najčešći tip među različitim sistemima toplotne zaštite, gde je izolacija pričvršćena direktno na zid objekta sa spoljašnje strane. Najpoznatiji predstavnik ovog tipa su stiropor fasade, tj. fasade sačinjene od stiropora, stirodura i neopora.
Demit fasade
Demit fasade su uglavnom zastupljene u gradnji manjih stambenih objekata, a postavljanje se vrši kao i kod drugih fasada od EPS-a ili XPS-a: na spoljni zid se postavlja izolaciona ploča na koju se lijepi mrežica i zatim se nanosi dekorativna masa, boja za fasadu ili dekorativni malter.
Ventilisane fasade
Ventilisane fasade ne prijanjaju direktno na zid ili konstrukciju. Danas su one skoro obavezni način oblaganja, najčešće poslovnih objekata, jer imaju dodatni sloj vazduha koji pruža izvrsnu izolaciju, naročito ljeti, čime se stvara visok stepen uštede energije. Princip ventilisane fasade ostaje isti bez obzira da li je spoljašnji omotač od lakih ili teških elemenata obloge.
Staklene fasade
Staklene fasade sastavni su dio moderne arhitekture. Pored estetskih zahtjeva staklena fasada mora da bude i funkcionalna, odnosno energetski efikasna sa što većom propusnošću svjetlosti i što manjim gubicima energije grijanja. Dijele se u osnovi na dva tipa: strukturne i polustrukturne. Strukturnim fasadama se dobija jednolična staklena površina, i gotovo da je isključivo namijenjena za nebodere. Polustrukturna fasada također ima fokus na staklo, međutim manje ili više su vidljivi plastični i metalni okviri.
Drvene fasade
Drvene fasade su uobičajeno karakteristika kuća u planinskim predjelima, međutim u posljednje vrijeme se njome sve češće ukrašavaju urbani i moderni stambeni i poslovni objekti. Drvene fasade mogu biti u obliku:
• Troslojnih ploča od punog drveta
• Ploča od slojevitog furnira
• Cementom spojenih ploča od iverice
Metalne fasade
Metalne fasade se izrađuju od čeličnih ili aluminijskih ploča kao obloga panela sa termičkom ispunom. Čelične ploče najčešće dolaze u vidu trapezastih bojenih ili impregniranih limova. Aluminijske ploče najčešće se izrađuju kao polirane. Metalna fasada je potrebna čestog održavanja i njegovanja. Time se istovremeno poboljšava izgled fasade i štiti od vanjskih uticaja protiv korozije.
Kamene fasade
Kamene fasade spadaju u obloge teških elemenata. Proizvode se od prirodnog klesanog ili rezanog kamena, kao pojedinačni komadi ili u vidu gotovih panela. Mogu se montirati suhim ili mokrim postupkom.
Mokri postupak se primijenjuje onda kada fasada nije ventilisana, i danas se uglavnom koristi na manjim objektima jer se vanjski zidovi oblažu klesanim kamenim blokovima na klasičan način zidanja kamenom.
Suhi postupak sa kojim se susrećemo na savremenim objektima, podrazumijeva postojanje jake podkonstrukcije na koju se profilima, kukama ili zavrtnjima kače kameni elementi. Ovaj postupak se koristi kada je fasada ventilisana.
Cijene fasade i izvedba
Cijene fasade će ovisiti o vrsti i kvaliteti materijala koja se koristi, kvaliteti i cijeni firme odnosno izvođača radova. Ono što je bitno napomenuti jeste i to da je fasada vrlo osjetljiv i nadasve uočljiv estetski dio koji ne smije biti loše urađen.
Ukoliko želite fasadu ali niste sigurni koga da angažujete i odakle da počnete, kao i koji materijal i koliku količinu da kupite – Mi vam nudimo 3u1 riješenje!
Naša agencija vam obezbijeđuje sav potreban materijal, pouzdane i kvalitetne izvođače kao i garanciju na sve radove.
Možete nas kontaktirati na broj telefona: 060 32 16 228 ili putem emaila: info@neml.ba