Najbolja toplotna izolacija je ona sa vanjske strane objekta, u tom slučaju je najefektivnija. Međutim, postoje situacije gdje ne možemo da uradimo izolaciju s vanjske strane, odnosno ne možemo pristupiti fasadi objekta.
Obzirom da je XPS (stiropor) jedan od najčešćih izbora kada je u pitanju toplotna izolacija, evo zašto ne treba koristiti stiropor za unutrašnju izolaciju.
Zašto izbjegavati stiropor kao unutrašnju izolaciju? #
Postoji mnogo razloga da ne koristite stiropol za unutrašnju izolaciju :
Stiropor je lahko zapaljiv – Polistiren udovoljava zakonskim uvjetima za zaštitu od požara – inače se uopće ne smije ugraditi. Materijal se topi na fasadi, spušta se i velike površine brzo se zapale. Proizvođači stoga ploče obrađuju usporivačima vatre – ali to su opasni toksini iz okoliša. U većim zgradama obvezno je u izolaciju fasade u određenim intervalima umetati nezapaljive vatrogasne šipke, npr. Izrađene od mineralne vune. To usporava širenje vatre, ali ne rješava problem u potpunosti. To također povećava troškove. A kad stiropor izgori, otpuštaju se otrovni plinovi.
Stiropor je pun sive energije – Proizvodnja stiropola povezana je s velikom potrošnjom energije. To oslobađa puno štetnog ugljičnog dioksida, koji je uglavnom odgovoran za problem klimatskih promjena.
Nema zvučne izolacije – Polistiren je neprikladan jer nema svojstva zvučne izolacije za izolaciju pregradnih zidova između kuća ili soba.
Izrađen je od nafte/ulja – Polistiren je izolacijski materijal izrađen od nafte. Oni koji žele zaštititi sirovine, trebali bi bez polistirena, jer rezerve nafte nisu beskrajne. A postoje područja u kojima se sirova nafta teško može zamijeniti – izolacija zgrada definitivno nije jedno od njih.
Zašto je izolacija sa unutrašnje strane loša opcija? #
Postoji nekoliko razloga zašto je unutrašnja izolacija objekta loša:
Toplotnom izolacijom s unutrašnje strane smanjuje se upotrebiva površina objekta.
Dolazi do nastajanja toplinskih mostova pri dodiru zida s podom ukoliko se nije ranije riješila ta stvar, ukoliko se ne riješi problem toplinskih mostova dolazi do toplinskih gubitaka koji uzrokuju nastanak vlage i plijesni, a koja može doprijeti čak do konstrukcije.
Ukoliko želite znati kako se riješiti vlage pročitajte naš članak: Problemi sa vlagom – Objašnjenje, savjeti i riješenje
Zidovi izolirani s unutrašnje strane podvrgnuti su znatnim toplinskim razlikama i opterećenjima koja s vremenom uzrokuju eroziju zbog atmosferskih prilika te različita oštećenja zidova.
Na unutrašnjoj strani izolacije mora se neizostavno postaviti odgovarajuća parna brana.
Pri postavljanju izolacije s unutrašnje strane spriječava se akumuliranje topline u zidu koju bi zid nakon prestanka grijanja ponovo vraćao u prostoriju.
Toplotna izolacija s unutarnje strane je manje učinkovita i koristi se u slučajevima kad zakonski uvjeti ne dozvoljavaju izvedbu toplotne izolacije s vanjske strane (npr. zgrade, spomenici, kulture). Prije izvedbe izolacije vanjskih zidova s unutrašnje strane uvijek je potrebno posavjetovati se sa stručnjakom o mogućnostima izvedbe.
Ukoliko trebate dodatnih informacija ili savjeta, kontaktirajte nas!