Zašto se pojavljuju problemi s vlagom? #
Vlaga u građevinarstvu problem je s kojim se suočavaju građevinski izvođači, kao i korisnici u svim vrstama stambenih i poslovnih zgrada. Prema njemačkim statistikama, više od 80% oštećenja zgrada nastaje zbog prekomjerne vlage ili uticaja vode. Višak vlage možemo imati iz više razloga: zbog građevinskih oštećenja i propusta, tijekom izgradnje ili zbog nepovoljnih životnih navika.
Oštećenja i propusti zgrade #
- Neispravni krovovi, oluci, pukotine u zidovima, stara ili bez fasade.
- Nedovoljno sušenje novogradnje ili obnove radi uštede troškova ili brzo useljenje.
- Prodiranje vode zbog pucanja cijevi, poplave ili katastrofe itd.
- Kondenzacija vlage na nedovoljno zagrijanim zidovima u starijim loše izoliranim zgradama.
- Kapilarna vlaga, češća na starijim zgradama u podrumu ili prizemlju zgrade, ali je moguća i u novogradnji.
- Strukturni nedostaci u konstrukciji, npr. Toplinski mostovi.
Životne navike mogu biti uzrok prekomjerne vlage u zraku #
- Tuširanje, kuhanje, sušenje veša, kućnih ljubimaca i biljaka stvaraju veliku količinu vlage koju je potrebno ukloniti.
- Kondenzacija na osovinama i plijesan na zidu mogu biti uzrokovani i nedovoljnom ventilacijom.
- Povećana vlažnost u prostorijama zbog nepravilnog grijanja ili ventilacije, posebno u zgradama sa novom stolarijom koja dobro brtvi.
- Povremeni (sezonski) životni prostori poput vikendica, podruma, kamp kućica i čamaca također su često na meti prekomjerne vlage zbog nedovoljne ventilacije.
Metode sanacije zavise od vrste, uzroka vlage i količine oštećenja #
- U slučaju propuštanja krovova, oluka itd., Potrebno je popraviti oštećenja što je prije moguće, a ako su zidovi, strop ili pod mokri, osušite ih kako biste spriječili pojavu plijesni.
- Fasada i krov su vrlo važan dio zaštite koji štiti od vanjskih utjecaja: vode, vlage i stvaranja gljivica, plijesni i algi.
- Prilikom useljenja u nedovoljno isušenu novu zgradu, kasnije je prilično teško ispraviti greške, posebno ako je parket ili laminat položen na vlažnu podnu glazuru, ili je knauf postavljen na betonske vlažne zidove. Zatim je potrebno procijeniti kako se nakon toga najbolje rehabilitirati kako ne bismo koristili invazivne metode.
- U slučaju prodora vode zbog puknuća cijevi, poplava itd., Ako postoji veća količina vode, važno je odmah nakon popravka početi sušiti odvlaživače jer je gotovo nemoguće riješiti se vlage prirodnim putem. Pogotovo ako je voda prodrla u dublje slojeve ispod folije, toplinske izolacije, parketa, laminata itd. Gdje je potrebno duboko sušenje.
- U slučaju problema s vlagom, grijanjem i ventilacijom, potrebno je optimizirati klimu u prostoriji, a po potrebi ugraditi grijanje / ventilaciju / odvlaživač zraka ili rekuperator.
- Problemi kapilarne vlage najčešće se rješavaju postavljanjem vodoravne barijere, ubrizgavanjem, saniranjem paropropusnim malterom itd.
- Termografija se uspješno koristi za otkrivanje toplinskih mostova, nakon otkrivanja lokacije, naknadne intervencije i postavljanje odgovarajućeg izolacijskog materijala mogu dovesti do velikih poboljšanja.
- Povećana vlažnost zraka često se javlja u domaćinstvu zbog nedovoljne ili nepravilne ventilacije. Kako bi se smanjio utjecaj vlage, potrebno je pravilno provjetravati prostor nekoliko puta dnevno.
Kako ispravno prozračiti prostor? #
Najbolji način ozračavanja: Prozor i vrata nasuprot su otvoreni – Poprečna ventilacija
4 do 5 minuta je dovoljno kako bi se zrak u sobi u potpunosti izmijenio.
Dobra prozračnost: Široko otvoren prozor – Ventilacija
Potrebno je 5 do 10 minuta da se zrak u prostoriji potpuno promijeni.
Loš način prozračavanja: Otvoren prozor na kipu – potrebno je 30 do 60 minuta da se zrak u prostoriji potpuno promijeni. Problem: Zidovi prostorije se takođe hlade, što nije dobro, jer postoji opasnost od kondenzacije vlage na hladnim zidovima.
Hidroizolacija krova #
Hidroizolacija štiti cijelu krovnu konstrukciju i cijelu zgradu od vremenskih nepogoda. Kvalitetna hidroizolacija jedna je od najvažnijih stvari na krovu i kući. Ako krov nije dobro izveden, to može dovesti do značajnih oštećenja jer vlaga prijeti cijeloj kući, što rezultira truljenjem, pojavom plijesni i oštećenjem strukture materijala. Hidroizolacija krova neizostavan je dio svakog krova. Za izolaciju se koriste različiti materijali i metode obrade, ovisno o nagibu i obliku krova, te regionalnim vremenskim uvjetima i građevinskim propisima.
Hidroizolacija kupatila #
Kupatila i druge prostorije (toaleti, saune, bazeni, kuhinje itd.) Redovno su izloženi vlazi i vodi. Posebno u područjima oko kada, tuševa i umivaonika, podova, cijevi i odvoda. Osim curenja i prskanja vode, može nastati i vodena para koja se kondenzira na zidovima i prodire u građevinsku strukturu. Stoga je dobro izvedena hidroizolacija osnovni uvjet za sigurna i besprijekorna kupatila i druge vlažne prostorije. Hidroizolacija općenito čuva strukturu zgrade. U vlažnim materijalima zbog hladnih vremenskih uvjeta dolazi do smrzavanja, led ima veću količinu vode i stvaraju se mikropukotine, nakupljanjem ciklusa: smrzavanje-odmrzavanje, objekt se uništava i raspada.
Kako očistiti vlagu? #
Ako imate plijesan na zidu ili na drugim površinama u kući, jedno je sigurno: morate reagirati što je prije moguće, posebno ako imate malu djecu ili osobe sa oslabljenim imunološkim sistemom. Pojava plijesni na zidovima siguran je znak da imate problema s vlagom u domaćinstvu.
Na tržištu postoji na desetine proizvoda na bazi hlora ili posebnih fungicida, ali nisu svi proizvodi učinkoviti ili bezopasni jer isparavaju na velikim površinama i mogu ozbiljno oštetiti respiratorne organe. Prema istraživanju njemačke Agencije za zaštitu potrošača: od dvadeset proizvoda protiv plijesni, dva brendirana proizvoda i tri domaća proizvoda nalaze se u prvih pet po efikasnosti. Varikina nema na toj listi. Efikasni i prirodni lijekovi uključuju: denaturirani alkohol (etanol 70%), izopropil alkohol ili vodikov peroksid. Ako i dalje želite kupiti gotov proizvod, nabavite proizvod koji nije na bazi hlora, jednako je učinkovit i zdraviji, posebno za prostor u kojem žive ljudi i životinje.
Način čišćenja vlage #
- Očistite samo mala područja koja su pogođena.
- Ako je plijesan prodrla u zidnu strukturu, morat ćete ukloniti sloj maltera, u protivnom će se plijesan ponovno širiti.
- Prilikom čišćenja važno je koristiti zaštitnu opremu kako biste se zaštitili jer male spore lete zrakom.
- Nabavite gumene rukavice, masku za disanje koja zadovoljava normu FFP3 i ako imate naočale.
- Važno je zatvoriti vrata iz drugih prostorija, a gdje čistite, širom otvorite prozore.
- Uzmite još starih krpa kako biste ih mogli baciti kad se zaprljaju.
- Natopite krpu proizvodom ili stavite alkohol u bocu s raspršivačem.
- Očistite prljavštinu od vanjskog ruba prema sredini, tako da se plijesan ne širi po zidu.
- Za grube površine upotrijebite staru četku za bolje čišćenje kalupa.
- BUDITE VEOMA OPREZNI jer su alkoholne pare VEOMA zapaljive i NE radite u blizini plamena ili iskri.
- Da bi učinak bio bolji morate ponoviti postupak najmanje dva puta.
- Nakon čišćenja obrišite zid čistom krpom i ostavite da se osuši.
- Ako je zid još vlažan, dobro je koristiti sušilo za zrak.
- Kako biste omogućili slobodnu cirkulaciju zraka, vratite namještaj na zid tek nakon sušenja.
- Za veća i teško oštećena područja pozovite stručnjaka
Trebate još savjeta? Kontaktirajte nas! #
Vršimo edukaciju u raznim segmentima gradnje, renovacije i detaljnog planiranja i realizacije projekata. Također vršimo edukaciju o potrebnoj dokumentaciji za pribavljanje građevinske, urbanističke i upotrebne dozvole, kao i ostale dokumentacije koja je neophodna pri građenju.
Ono što u budućnosti planiramo raditi jeste i organizovanje radionica i seminara u našim učionicama posebno namijenjenim za edukaciju ljudi, buđenjem svijesti o opštim procesima gradnje, radeći korak po korak. Cilj nam je da vas usmjerimo u pravom smjeru preko naših stručnjaka, inžinjera i majstora u raznim poljima građevinskih usluga.
Možete nas kontaktirati na broj telefona: 060 32 16 228 ili putem e-maila: info@neml.ba
Više o nama možete saznati OVDJE.