Donosimo vam informacije o tome šta su to laminati i koje su vrste laminata.
Laminatni podovi su popularan izbor za sve prostorije vašeg doma.
Zbog svoje sposobnosti da savršeno oponašaju parket, keramičke ili kamene pločice uz dodatne prednosti: pored velikog izbora tekstura, boja i dezena, laminatni podovi nude veću izdržljivost, lakšu ugradnju i održavanje uz još pristupačnije niže cijene od parketa ili pločica. Ovi podovi su izuzetno otporni na habanje, mrlje i UV zrake.
Predivni, bogati dizajni i teksture nude se kao savršen izbor užitka pri odabiru poda i odlična alternativa uređenju interijera.
Šta je to laminat? #
Laminat je moderan pod koji se proizvodi spajanjem više slojeva materijala u jednu cjelinu.
C Srednji sloj ili središte laminata gotovo uvijek se sastoji od HDF ploča visoke gustine (visoke čvrste i vodootporne ploče – presvučene melaninom za veću otpornost na vlagu, što je slučaj kod Quick step laminata), ali ponekad i srednje gustine sa laminati slabijeg kvaliteta. Ova jezgra (HDF), koja podržava težinu i sam pritisak hoda, će uticati na to koliko je laminat čvrst i stabilan.
Čvrstoću i stabilnost dodatno osigurava D donji sloj laminata (također presvučen melaninom) koji je stabilizirajući dio.
B Dekorativni sloj je kondenziran na vrhu jezgre. Ovaj sloj je zapravo papir za slike – dekor (sa Quick Step laminatom razvijen je jedinstven i naizgled prirodan dekor. Uzimajući za model pravo drvo, iz kojeg su potom pažljivo birani najljepši i prirodniji dizajni).
A gornji sloj ploče (overlin) je prozirni zaštitni sloj koji štiti i jača dekor, nanesen preko dekorativnog sloja (kod Quick Step laminata zaštitni sloj sadrži korund koji je drugi po čvrstoći i tvrdoći odmah nakon dijamanta). od laminata do abrazije, ogrebotina, udubljenja i mrlja.
Vrste laminata #
Laminate možemo podijeliti na nekoliko vrsta shodno nekoliko stvari:
- Načinu postavljanja
- Teksturi
- Klasi i trajnosti
Vrste laminata po načinu postavljanja #
Prema načinu postavljanja laminati se dijele na:
- Laminati sa ljepilom
- Laminati bez ljepila (ugradnja po sistemu klik)
Vrste laminata po teksturi #
Po teksturi laminate dijelimo na:
lagana površina – obrađena baš kao i sloj laka na parketu, gdje se može birati između visokog, srednjeg i niskog sjaja same površine.
Reljefne teksture – neki laminati dolaze s hrapavom teksturom. Ponavljajuća tekstura se ne poklapa tačno sa žljebovima i prstenovima.
Reljefna struktura prirodnog izgleda drveta – do sada je to bio nezamisliv proces za laminate i rezervisan samo za podove od punog drveta. Ovaj proces dodaje moderan i elegantan izgled laminatu.
Vrste laminata po klasi upotrebe i dugotrajnosti #
Jedna od etiketa koja mora biti prisutna na ambalaži je:
Klasa 30 – AC2
OPĆI STAMBENI-pogodan samo za prostore koji nemaju veliki promet.
Klasa 31 – AC3
STAMBENI – izgrađen za sve vrste stambene namjene. (spavaće sobe, kuhinje, dnevne sobe..)
Klasa 32 – AC4
GENERAL BUSINESS – izgrađen da izdrži sve vrste stambene namjene, kao i za manje poslovne prostore kao što su kancelarije, kafići, hotelske sobe i butici.
Klasa 33 – AC5
HIGH BUSINESS – izgrađen za najprometnije poslovne svrhe u prostorima sa velikim prometom kao što su robne kuće, kafići, butici, kancelarije, čekaonice, vladine zgrade…
AC je skraćenica za (klasa abrazije) klasa habanja. Klasa tj. AC je ocjena kvaliteta i idealan je vodič za odabir pravog laminata u zavisnosti od prohodnosti prostorije za koju je laminat namijenjen. Koristite ga kako biste bili sigurni da laminat ispunjava vaša očekivanja u pogledu izdržljivosti.
Održavanje i čišćenje laminata #
Koraci kojima ćemo laminatu pružiti lijep i dugotrajan novi izgled kao prvog dana.
Jednostavno obrišite prašinu ili usisajte, očistite laminat od prašine, prljavštine i pijeska mekom četkom. Može se koristiti vlažna krpa i laminat se neće oštetiti, ali nemojte koristiti previše vode. Osušite ispod potpuno čiste, meke krpe.
Obrišite prolivenu vodu sa mokrih cipela čistom, suvom krpom, sunđerom ili papirnim ubrusom. Nemojte dozvoliti da višak tečnosti ostane na površini vašeg laminata.
Nemojte koristiti deterdžente na bazi sapuna, abrazivna sredstva za čišćenje ili sjaj na laminatu.
Nemojte koristiti čelik ili druge oštre spužve za ribanje koje mogu izgrebati laminat.
Ne stavljajte vosak ili lak na laminat.
Nemojte pariti niti koristiti kemikalije koje mogu oštetiti površinu laminata.
Za tvrdokorne mrlje (kao što su katran, asfalt, boja ili ulje) na laminatu koristite aceton ili sredstvo za uklanjanje laka za nokte. Zatim obrišite vlažnom krpom.
Kako biste povećali trajnost i ljepotu vašeg laminata, odlična zaštita će biti postavljanje kvalitetne prostirke na vanjske ulaze koja će sakupljati višak vlage, zrna pijeska ili šljunka i slično.
Kontaktirajte nas i dogovorite besplatan izlazak na teren: 060 32 16 228 ili putem emaila: info@neml.ba