Voda u vašem domu može doći iz mnogih izvora. Voda može ući u vaš dom curenjem ili prodiranjem kroz podrumske podove. Tuširanje ili čak kuhanje mogu dodati vlagu u zrak u vašem domu. Količina vlage koju zrak u vašem domu može zadržati ovisi o temperaturi zraka. Kako temperatura pada, zrak može zadržati manje vlage. Zbog toga se po hladnom vremenu vlaga kondenzira na hladnim površinama (na primjer, kapi vode se stvaraju na unutrašnjoj strani prozora). Ova vlaga može potaknuti rast bioloških zagađivača.

vlaga slika

Načini za kontrolu vlage u vašem domu

  • Popravite curenja – Ako voda ulazi u kuću izvana, vaše mogućnosti se kreću od jednostavnog uređenja krajolika do opsežnog iskopa i hidroizolacije. (Tlo bi trebalo biti nagnuto od kuće.) Voda u podrumu može biti rezultat nedostatka oluka ili protoka vode prema kući. Curenje vode u cijevima ili oko kada i sudopera može pružiti mjesto za rast bioloških zagađivača.
  • Stavite plastični poklopac na prljavštinu u prostorima za puzanje kako biste spriječili da vlaga ulazi iz zemlje. Budite sigurni da su prostori za puzanje dobro prozračeni.
  • Koristite ispušne ventilatore u kupaonicama i kuhinjama kako biste vlagu odveli van (ne u potkrovlje). Odzračite svoju mašinu za sušenje veša prema van.
  • Isključite određene uređaje (kao što su ovlaživači ili kerozinski grijači) ako primijetite vlagu na prozorima i drugim površinama.
  • Koristite odvlaživače i klima uređaje, posebno u vrućim, vlažnim klimama, kako biste smanjili vlagu u zraku, ali budite sigurni da sami uređaji ne postanu izvori bioloških zagađivača.
  • Povećajte temperaturu hladnih površina na kojima se kondenzuje vlaga. Koristite izolaciju ili protuprovalne prozore. (Prozor koji je postavljen iznutra radi bolje od onog postavljenog spolja.) Otvorite vrata između prostorija (posebno vrata ormara koji mogu biti hladniji od prostorija) kako biste povećali cirkulaciju. Cirkulacija prenosi toplotu na hladne površine. Povećajte cirkulaciju zraka korištenjem ventilatora i pomicanjem namještaja iz zidnih uglova kako biste potaknuli cirkulaciju zraka i topline. Budite sigurni da vaša kuća ima izvor svježeg zraka i da može izbaciti prekomjernu vlagu iz kuće.
  • Obratite posebnu pažnju na tepihe na betonskim podovima. Tepih može apsorbirati vlagu i služiti kao mjesto za rast bioloških zagađivača. Koristite prostirke koje se mogu uzimati i često prati. U određenim klimatskim uslovima, ako se tepih postavlja na betonski pod, možda će biti potrebno koristiti parnu barijeru (plastičnu foliju) preko betona i pokriti je podlogom (izolacija prekrivena šperpločom) kako bi se spriječio problem vlage.
  • Problemi vlage i njihova rješenja razlikuju se od klime do klime. Sjeveroistok je hladan i vlažan; jugozapad je vruć i suv; jug je vruć i vlažan; a zapadne planinske države su hladne i suve. Svi ovi regioni mogu imati problema sa vlagom. Na primjer, evaporativni rashladni uređaji koji se koriste na jugozapadu mogu potaknuti rast bioloških zagađivača. U drugim toplim regijama, upotreba klima uređaja koji prebrzo hlade zrak može spriječiti klima uređaje da rade dovoljno dugo da uklone višak vlage iz zraka. Vrste konstrukcija i vremenski uvjeti za različite klime mogu dovesti do različitih problema i rješenja.

Želite znati više o vlazi i rješavanju vlage? Pročitajte naš članak: Problemi sa vlagom – Objašnjenje, savjeti i riješenje