U prethodnom članku govorili smo kojih su to 10 benefita drvene gradnje, a danas ćemo govoriti malo konkretne stvari koje se tiču izgradnje drvenih kuća. Da ne bismo trošili mnogo vremena, hajdemo odmah saznati kojih su to 11 razloga da izgradite drvenu kuću!

1. Drvo kao građevinski materijal

Nekoliko povoljnih karakteristika drveta čine ga izuzetnim građevinskim materijalom, lako obrađenim, svestranim. Ima veliku snagu u pravcu rasta, kao drvo, a zbog lakoće kombinovanja može se smatrati univerzalnim građevinskim materijalom, bez problema odgovara gotovo svim izazovima, takođe nema statički elektricitet, emisiju ili zračenje.

Zbog porozne prirode njegovih ćelija ispunjenih vazduhom, nije provodnik toplote. U poređenju sa drugim građevinskim materijalima, drvo je ono sa najboljim kapacitetom toplotne izolacije. Ako mu posvetimo pravu pažnju i ako se adekvatno tretira, drvo je vremenski posebno trajan materijal, na primjer Venecija stoji na stubovima od smreke već skoro milenijum (1000 godina).

drvo kao građevinski materijal

2. Mogućnost prefabrikacije

Prefabrikacija zidnih i krovnih elemenata u tvornicama, neovisno o sezoni ili vremenskim prilikama, uveliko pojednostavljuje proizvodnju visokokvalitetnih proizvoda. Brzo i čisto izvođenje radova zagarantovano je tačnim odredbama. Povoljan izveštaj o težini i čvrstoći drveta omogućava proizvodnju lakih elemenata, čiji su troškovi transporta niži, a nema potrebe za skupom teškom građevinskom opremom koja maršira na gradilištu.

3. Vrijeme izgradnje

Montažni elementi značajno smanjuju vrijeme izgradnje. Što se tiče drvenih dijelova kuće, manje kuće se mogu izgraditi za nekoliko dana, veće kuće za nekoliko sedmica. Izvođački radovi se sastoje gotovo isključivo od montaže, spajanja elemenata i montaže izolacijskih materijala.

4. Struktura

Uspješnost konstrukcijskih rješenja koji se koriste u drvogradnji dokazana je i priznata u velikom broju zemalja. A-FRAME Nordic Houses su dizajnirane i kreirane kako bi bez problema zadovoljila i najzahtjevnije vremenske uslove, kao i ukuse kupaca.

drvene kuće

5. Toplotna izolacija

Dobro urađena toplotna izolacija značajno smanjuje troškove grijanja i emisije CO2 u atmosferu. U procesu izgradnje kuće lako se postiže efikasna toplotna izolacija, s jedne strane zbog drvene konstrukcije sa mjehurićima zraka koja ima dobra termoizolacijska svojstva (A=0,12 W/mK), a s druge strane konstrukcija omogućava postavljanje debelih izolacijskih slojeva. Obavezne vrijednosti toplinske izolacije navedene u odredbama koje se odnose na zgrade mogu se lako prekoračiti.

6. Tehnika instalacija

Cijevi i kanali za cijevi sa instalacijama mogu se uvesti u beton temelja, odnosno u zidove, u unutrašnjost objekta, skrivajući na taj način neželjene kablove. Završna obrada unutrašnjih zidova prostorija može se odabrati prema preferencijama obilaska, na primjer, zidne obloge, podne pločice, gipsane ploče, itd….

7. Usluge konsultacije

Naša agencija je spremna da ponudi konsultantske usluge, tokom pripreme, projektovanja i cjelokupnog procesa izgradnje, nudeći kompetentne odgovore na sva vaša pitanja i interese. Ukoliko želite drvenu kuću iz snova, ali pri tome imate dilemu da li su te kuće sigurne, stabilne i pogodne za naše podneblje, uvijek nas možete kontaktirati za više informacija vezanih za naše A-FRAME drvene kuće.

Ukoliko želite znati više o A-FRAME-u, kliknite OVDJE.

8. Klimatizovanost objekta

Zimi se drvene zgrade lako griju. Dok se u tradicionalno građenim kućama sa zidovima od cigle, prije nego što temperatura dostigne željenu vrijednost, zidove prvo treba zagrijati velikom toplinskom inercijom, drvena kuća se lako zagrijava.

U drvenim kućama ne postoji takozvani toplotni tok, pojava kroz koju zagrijani zidovi prenose akumuliranu toplinu čak i kada ona eventualno ne bi bila potrebna. Provjetravanja u ljetnim večernjim satima traju kraće zbog malog kapaciteta akumulacije grijanja. Niska temperaturna razlika između zidova i zraka u prostoriji sprječava nastanak neugodnih strujanja zraka i kondenzaciju zbog vlažnog zraka (vodene kondenzacije) na zidovima, pa su i uglovi zaštićeni od buđi/vlage.

9. Ekološka tačka gledišta

Drvo štedi sirovine, jer se može naći u prirodi. drveće raste i neprestano se obnavlja. Za njegovu proizvodnju nije potrebna fosilna energija, a drvnoj fabrici nisu potrebna gradilišta. Drveće tokom svog rasta izvlači iz vazduha gas odgovoran za efekat staklene bašte, odnosno CO2 i vezuje ga za svoju strukturu.

Nakon upotrebe, drvo se može reciklirati kako ne bi zagađivalo okoliš. Obrada drveta je moguća i bez skupih tehnoloških rješenja, za njegovu obradu je potrebno manje energije u odnosu na proizvodnju drugih građevinskih materijala. Tokom njegovog tretmana ne dolazi do oslobađanja štetnih materija, a može se prerađivati ​​u potpunosti bez otpada.

10. Reciklaža

Drvena konstrukcija, nakon rušenja drvene kuće, može se lako reciklirati — kao sirovina nekog drugog proizvoda ili kao neutralno gorivo u pogledu emisije CO2.

reciklaža drveta

11. Zdravlje

Kod drvenih kuća postoji trajna ravnoteža vlažnosti zraka kroz zidove. Drvo je regenerativni građevinski materijal, prirodan, neprekidno diše kroz svoje milione mikroćelija, održavajući vlažnost zraka u prostoriji na optimalnoj vrijednosti. Osigurava idealnu klimu i za osobe koje pate od respiratornih bolesti, primijetit ćete kako nestaje mučni kašalj i nedostatak zraka. Zahvaljujući prirodnoj atmosferi blagotvorno deluje na vegetativni nervni sistem, pružajući jedinstven nivo psihičkog zdravlja, obezbeđujući prijatno opšte stanje.

Ukoliko ste došli do kraja ovog članka, čestitamo! Sada znate kojih su to 11 razloga da izgradite drvenu kuću.

Želite li drvenu kuću iz snova? Neml vam nudi A-FRAME Nordic Houses – Vaša kuća iz snova koju zaslužujete.

Više o A-FRAME-u saznajte OVDJE.

Ukoliko imate dodatnih pitanja ili vam treba više informacija, možete nas kontaktirati na broj telefona 060 32 16 228, ili putem emaila: info@neml.ba